Proizvodi

Svi artikli grupisani prema tipu proizvoda.

artikli_na_popustu7

Artikli na sniženju

Spisak artikala koji su trenutno dostupni po sniženim cenama.

suplementi

Dodaci ishrani

Dodaci ishrane su proizvodi koji svojim aktivnim sastojcima mogu da pomognu, pojačaju ili asistiraju jačanju prirodnih funkcija organizma.

kafa

Kafa i zamene za kafu

Kafa je treći najpopularniji napitak u svetu. Mnogi ne mogu ni da zamisle jutro bez svoje „doze“ kafe, bilo da je to grand kafa, nes kafa, jacobs kafa, lavazza kafa ili neka druga. Sve ove popularne kafe su konvencionalno gajene i predstavljaju mešavinu dve osnovne vrste kafe: arabika i robusta.

U našoj ponudi mi dajemo nešto ekskluzivnije i bolje: organsku kafu, koja je čista arabika.

Da pojasnimo: konzumiranjem organski proizvedene kafe čuvamo i svoje zdravlje i prirodnu okolinu, jer konvencionalno proizvedena kafa spada u kulture koje se najviše tretiraju hemikalijama. Organski gajena kafa je toga pošteđena. Izborom organske kafe ne samo da smanjujemo količinu hemikalija koje spolja unosimo u organizam, već i čuvamo prirodnu okolinu, zato što konvencionalno gajenje kafe ima svoj negativan utcaj na životnu sredinu, dok organski gajena kafa čuva prirodnu okolinu.

Što se tiče arabike, arabika je kvalitetnija vrsta kafe nego robusta i sadrži manje kofeina. Izborom čiste arabike (umesto standardne mešavine arabike i robuste), sa uobičajenom količinom kafe unosimo manje kofeina, što nije bez značaja za one koji su osetljiviji na efekte kofeina.

Ovde možete naći organsku kafu u zrnu, mlevenu organsku kafu, kao i organsku instant kafu jednog od najpoznatijih svetskih brendova (Mount Hagen), sa kofeinom i bez kofeina.

Za one koji obožavaju kafu, ali iz ovog ili onog razloga žele da izbegnu kofein, nudimo i organsku instant kafu vrhunskog kvaliteta, koja je kafa bez kofeina. Savremenim metodima prerade ova kvalitetna kafa je dekofeinizovana, odnosno, iz nje je odstranjen kofein, a sačuvala je u potpunosti ukus i aromu prave kafe.

Pod zamenama za kafu se uobičajeno podrazumevaju napici od žitarica i drugih biljaka koji imaju ukus sličan kafi, ali prirodno ne sadrže kofein. U njih npr. spada i cikorija, koja je inače veoma zdrav napitak, kao i kafa od mešavine žitarica koja se prodaje pod brendom inka.

vmcat_zitarice5_300x300

Žitarice mahunarke musli keksi

Hiljadama godina unazad žitarice su bile glavna hrana čovečanstva. Zajedno sa mahunarkama, obezbedile su ljudskoj populaciji stabilan izvor hrane koji je omogućio osnivanje trajnih ljudskih zajednica i razvoj savremene civilizacije. Cena žitarica nije velika, tako da danas žitarice i mahunarke predstavljaju glavnu hranu za veliki deo sveta, a svakako da uz povrće i voće čine osnov onoga što se danas, opšte uzeši, smatra pravilnom i zdravom ishranom.

Integralne žitarice i mahunarke su energetska hrana koja obiluje hranljivim materijama. Žitarice, a posebno mahunarke, spadaju u namirnice bogate proteinima i to kvalitetnim biljnim proteinima, biljnim vlaknima i mikronutrijentima.

Posebno mahunarke su danas važan alternativni izvor biljnih proteina, koji se u savremenoj ishrani pojavljuje kao sve poželjnija zamena za proteine životinjskog porekla. Mahunarka koja je veoma zgodna za pripremu i sve popularnija u savremenoj ishrani je sočivo (postoje razne vrste: crveno, zeleno, crno sočivo).

Testenine, musli, keksi i hlebovi su proizvodi koji u svojoj osnovi imaju žitarice. Testenine od integralnih žitarica svakako imaju prednost nad onima koje se prave od rafinisanih žitarica.

Hleb je za mnoge, posebno u našoj kulturi, osnovna i nezaobilazna namirnica. Hleb i kifle za mnoge su pojam doručka. Ali, za one koji se zdravo hrane, integralni hleb (hleb integralnog brašna, zovu ga još i crni hleb) svakako ima prednost nad hlebom od rafinisanih žitarica (od belog brašna, tzv. beli hleb). Za one koji ne koriste gluten, pogodni su hlebovi od žitarica koje prirodno ne sadrže gluten, kao što su npr. kukuruz i heljda. Međutim, hlebove samo od bezglutenskih žitarica nije lako umesiti (jer gluten je lepak koji drži hleb), tako da značajnu pomoću mešenju bezglutenskih teksta i pravljenju bezglutenske varijante hleba daju mogu pružiti psilijum ljuspice.

U našoj prodavnici možete naći bogat izbor organski gajenih integralnih žitarica, kako onih uobičajenih, tako i onih koje se nisu tradicionalno koristile kod nas, ali sve više ulaze u savremenu upotrebu. Iz praktičnih razloga, u grupu žitarica ubrojali smo i kinou i heljdu, iako, striktno botanički uzevši, one nisu žitarice; ipak, i po svojim kulinarskim i po prehrambenim svojstvima one se gotovo i ne razlikuju od pravih žitarica, pa se zato nalaze u ovoj kategoriji.

Musli je zdrava kombinacija žitarica, suvog i orašastog voća. Za one koji redovno konzumiraju musli za doručak, kalorije nisu glavna briga. Mi nudimo gotove muslije (i gluten free muesli), ali takođe i visokokvalitetne sastojke od kojih možete sami napraviti musli po svojoj meri. Osnovu najpopularnije vrste muslija (kako god da ga pravite) čine ovsene pahuljice, koje nutricionisti širom sveta svesrdno preporučuju zbog njihovih posebno korisnih svojstava što se tiče varenja, holesterola i zdravlja srca i krvnih sudova. Naše ovsene pahuljice su vrhunskog kvaliteta, dobijaju se od organski gajenog ovsa, tako da i same te ovsene pahuljice predstavljaju sertifikovan organski proizvod.

Dobre testenine od integralnih žitarica su nezaobilazni sastojak kuhinje, pogotovo zato što se brzo i lako pripremaju. Testenine pripremljene od integralnih žitarica, što se tiče zdrave ishrane, svakako imaju prednost nad onima koje se prave od rafinisanih žitarica. Takođe, sve traženije postaju bezglutenske testenine, koje takođe imamo u svojoj ponudi zajedno sa raznim varijantama slanih i slatkih bezglutenskih keksa.

vmcat_orasasti_plodovi

Orašasti plodovi semenke proteinska brašna

Orašasti plodovi su odličan prehrambeni izvor zdravih masti i vitamina rastvorljivih u mastima, prirodna i zdrava grickalica i hrana za poneti. Semenke (čia seme, laneno seme, susam) postaju sve popularnije kao ravnopravan element zdrave i uravnotežene ishrane. Proteinska brašna se dobijaju kada se orašasti plodovi ili semenke samelju i iz njih istisne mast. Ova brašna, za arzliku od brašna koja se dobijaju od žitarica, prirodno ne sadrže gluten, pa se mogu koristiti u pripremi raznih bezglutenskih vrsta hleba, peciva i sl.

Semenke (chia ili čia semenke, semenke bundeve, semenke lana, semenke suncokreta) koje su se ranije koristile više kao ukras na namirnicama (npr. da se pospu peciva i salate), danas postaju važne u ishrani zdravstveno svesnih ljudi. Izvor su zdravih masti, minerala i biljnih vlakana posebne vrste. Tu se posebno ističe bundevino seme, koje neki čak koriste i kao prirodnu pomoć u ublažavanju nekih čestih problema (sa prostatom, npr.) Neke semenke, kao što su čia seme i laneno seme, kada se ostave da odstoje u vodi stvaraju gel, koji povoljno utiče na rad organa za varenje. Kad su u pitanju čia semenke, njihov želatinozni rastvor je odlična podloga za pravljenje veoma zdravih voćnih pudinga. Lanene semenke se npr. mogu koristiti i za pripremu bezglutenskih štanglica, tortilja i slično.

Najzdraviji orašasti plodovi su orasi, bademi, lešnici, pistaći, a tu su i nešto egzotičniji brazilski orah, indijski orah i još neki drugi. Orašasti plodovi, kalorije, gojenje – neki brinu zbog toga, ali kada se konzumiraju umereno, orašasti plodovi neće dovesti do gojenja, kao što je pokazala većina istraživanja. Šaka badema kalorijski lako može da zameni doručak, ali to ne znači da šaku badema pojedemo uz doručak. Orašasti plodovi su idealni da se ponesu na posao ili put, kada se desi da iznenada ogladnimo, a nismo u mogućnosti da nabavimo neku drugu hranu. Pošto su grickalice postale nerazdvojni deo savremenog života, a industrijski proizvedene grickalice često budu pune loših masti, šećera i soli, orašasti plodovi predstavljaju najzdraviju moguću zamenu za industrijske grickalice. Zaista, malo je ljudi koji bi rekli da ne vole i da ne bi jeli grickalice samo od orašastih plodova (npr. kikiriki, bademe, pistaće i sl)!

Proteinsko brašno se pravi od semenki i orašastih podova, tako da imamo npr. laneno brašno, bundevino brašno, suncokretovo, susamovo proteinsko brašno. Proteinska brašna su odlična za osobe na hrono ishrani, kao i one koji se drže keto dijete (sa minimumom ugljenih hidrata), jer se prroteinska brašna koriste umesto brašna od žitarica u pripremi hlebova, peciva, krekera i sl. kako bi se smanjio unos ugljenih hidrata, već prema zahtevima specifične vrste ishrane koju neko praktikuje. Takođe, za one koji prave razne vrste bezglutenskih hlebova, peciva i sl. proteinska brašna su sjajna pomoć, zato što ni semenke ni orašasti plodovi od kojih se ona dobijaju prirodno ne sadrže gluten.

Što se tiče prehrambenih vrednosti orašastih plodova i semenki, malo je kategorija namirnica koje su toliko proučavane u pogledu delovanja na ljudski metabolizam, specifično na gojenje odnosno mršavljenje, varenje, nivo holesterola, nivo šećera u krvi, zdravlje krvnih suedova, srca i mozga. Većina istraživanja nedvosmisleno potvrđuje da semenke i orašasti plodovi, naravno, ako se konzumiraju umereno, spadaju među najbolje namirnice sa najpovoljnijijim uticajem na opšte zdravlje ljudskog organizma.

vmcat_biljne_zamene

Biljne zamene za mleko, sir i meso

Za one koji bi, iz zdravstvenih ili drugih razloga, hteli da smanje količinu životinjskih belančevina i masti u svojoj ishrani, ili da ih potpuno izbace, ovo je pravi izbor.

testenine_hlebovi6

Testenine i hlebovi

Dobre testenine od integralnih žitarica su nezaobilazni sastojak kuhinje, pogotovo zato što se brzo i lako pripremaju. Hlebovi od integralnih žitarica spadaju u nezaobilazne namirnice za sve koji se zdravo hrane. Za one koji ne koriste gluten, postoje bezglutenske varijante.

vmcat_biljni_namazi3

Biljni namazi

Ako tražite zaista zdrave alternative za puter, paštete i neke druge industrijske namaze, ovi biljni namazi, načinjeni od orašastih plodova daleko su zdravija varijante od tzv. biljnih masti i margarina.

vmcat_ulja

Jestiva ulja

Od toga koja jestiva ulja koristimo u velikoj meri zavisi koliko će naša ishrana biti zdrava. Dobre i kvalitetne masti koriste organizmu, loše masti (rafinisane, trans-masti i slično) imaju negativan uticaj i na našu liniju, ali i na celokupno zdravlje.

Naš standard je da nudimo biljna jestiva ulja koja su nerafinisana, hladno ceđena, i po mogućstvu organska. Hladno ceđena ulja su zdrav izbor u vašoj ishrani. Neka od njih su posebno zdrava i preporučljiva za one koji nastoje da reše probleme gojaznosti, holesterola i slično.

Naravno, najveće interesovanje vlada za maslinovo ulje, koje je najpoznatije ne samo u krugovima onih koji se hrane zdravo, već i u široj populaciji, iako za maslinovo ulje cena nije baš mala. Mnogi koriste maslinovo ulje i limun kao neku vrstu prirodnog tretmana za detoksikaciju organizma. Dobra vest za ljubitelje maslinovog ulja je što kod nas može naći visokokvalitetno ekstra devičansko maslinovo ulje poreklom sa Krita, hladno ceđeno, vrhunskog kvaliteta i posebnih svojstava.

Međutim, oni koji su malo upućeniji u zdravu ishranu, znaju da se nekoliko drugih ulja mogu po svojim prehrambenim svojstvima meriti sa maslinovim, pogotovo ako su hladno ceđena, kao na primer: laneno ulje, kokosovo ulje, bundevino ulje. Posebno je u poslednje vreme kokosovo ulje postalo popularno u ishrani i sve više se traži. Ovo ulje treba razlikovati od palminog ulja, koje je sasvim drugačije i po kvalitetu se ne može porediti sa kokosovim; palmino ulje se zbog svoje stabilnosti i povoljne cene uglavnom koristi u industriji i u kuvanju na veliko, kakvo se obavlja u restoranima i sl.

Naravno, ne treba zaboraviti ni svima poznato suncokretovo ulje, ali u njegovoj mnogo kvalitetnijoj, hladno ceđenoj varijanti.

Prilikom uobičajene proizvodnje ulja, zbog mašinske obrade i visokih temperatura, često se hranljive materije, a posebno osetljive masne kiseline, u prirodnim uljima tokom procesa zagrevanja degradiraju. Pa čak i pri tzv. hladnom ceđenju u presama, zbog pritiska, neke od semenki iz kojih se cedi ulje mogu biti izložene temperaturama i do 70˚C. Zato nudimo celu paletu hladno presovanih ulja, od lana, bundeve, susama i suncokreta, dobijenih novom revolucionarnom nemačkom tehnologijom koja obezbeđuje da se ceo proces presovanja semenki odvija na temperaturi ispod 37˚C, što čini da ta jestiva ulja mogu da se svrstaju u sirovu hranu. Ona su dostupna u dve varijante: sirova hladno presovana obična i sirova hladno presovana organska ulja, koja se dobijaju od organski gajenih semenki.

Među sirovim, hladno presovanim uljima koje nudimo svakako treba izdvojiti sirovo hladno presovano ulje crnog kumina, koje većina potrošača traži pre zbog njegovog posebnog delovanja na ljudski organizam, nego što se koristi kao prehrambeno ulje za kuvanje, salate i sl.

 

Najčešća pitanja

Koja su najbolja jestiva ulja?

Što se tiče nutritivnih svojstava, u najbolja i najčešće korišćena jestiva ulja svakako spadaju hladno ceđeno ekstra devičansko maslinovo ulje i hladno ceđeno ekstra devičansko kokosovo ulje. Ona se mogu koristiti i za prelivanje priloga i salata, ali su i dovoljno stabilna na visokim temperaturama da se mogu koristiti za termičku obradu (kuvanje i prženje).

U veoma kvalitetna ulja spadaju i hladno ceđeno laneno, bundevino i susamovo ulje, s tim što se ona koriste uglavnom za prelivanje salata i za neke druge posebne namene, a ne za termičku obradu (kuvanje i prženje).

Da li je zdravije maslinovo ili suncokretovo ulje?

Ovde gotovo da nema nikakve dileme: po rezultatima naučnih istraživanja, ali i na osnovu iskustava mediteranske ishrane u kojoj se ovo ulje prevashodno koristi, a koja obezbeđuje duži životni vek i bolje zdravlje stanovnicima Mediterana u odnosu na prosek, zdravije je maslinovo ulje.

Da li se maslinovo i kokosovo ulje mogu koristiti za prženje?

Kokosovo ulje je relativno stabilno na visokim temperaturama, tačka dimljenja mu je 171C, što znači da je odlično za termički obradu namirnica na srednje visokim temperaturama.

Što se tiče maslinovog ulja, priilčno je rasprostranjena zabluda da ono nije dobro za kuvanje i prženje. U istraživanju, čiji su rezultati objavljeni u časopisu Američkog hemijskog društva, Journal of Agricultural and Food Chemistry, istraživači su pržili komade krompira u dubokom ulju i na tiganju sa četiri različita rafinisana ulja – maslinovim, kukuruznim, sojinim i suncokretovim, i koristili su to ulje ponovo 10 puta. Utvrdili su da je maslinovo ulje najstabilnije za prženje u dubokom ulju na 160C i 190C, dok je suncokretovo ulje bivalo upropašćeno na 180 stepeni.

Zašto je za maslinovo ulje cena tako visoka? I za kokosovo?

Cena za maslinovo ulje jeste visoka u odnosu na rafinisana ulja koja se proizvode industrijskim putem. Pre svega, masovna industrijska proizvodnja rafinisanog ulja (npr. suncokretovog) je tako uređena da se proizvede što više po što nižoj ceni. Očuvanje prehrambenih svojstava ulja i njegovog kvaliteta tu nije previše bitno.

Što se maslinovog ulja tiče, ako je u pitanje ono najkvalitetnije, ekstra devičansko hladno ceđeno uje, ono se proizvodi procesom koji je mnogo duži i komplikovaniji, ali koji maksimalno čuva njegova prehrambena svojstva, posebno osetljive masne kiseline (proces hladnog ceđenja, često i ručnim presama), što se bogato isplati zbog pozitivnog uticaja na zdravlje koje one imaju. Sličan je slučaj i sa ekstra devičanskim hladno ceđenim kokosovim uljem. Ne morate da obavljate hemijsku analizu da biste osetili razliku između rafinisanih industrijskih ulja ulja i visokokvalitetnih maksimalno prirodnih ulja masline i suncokreta: maslinovo ulje zadržava poseban i bogat ukus i blagu gorčinu, a kokosovo ulje i prepoznatljivu aromu kokosa.

vmcat_zacini

Začini

Začini su duša svakog jela, ali daleko od toga da su samo dodatak koji poboljšava ukus. Gotovo svi imaju naučno dokazan izrazito povoljan uticaj na organe za varenje i celokupno zdravlje.

vmcat_slatkisi

Zdravi slatkiši

Za one koji ne mogu bez slatkog ovi proizvodi, na bazi meda, malteksa, integralnih žitarica i orašastih plodova daleko su zdraviji izbor od tradicionalnih kolača krcatih belim šećerom i mastima.

sokovi_dzemovi

Sokovi, džemovi

Kad nema dostupnog svežeg sezonskog voća, sokovi i džemovi, sa malo ili nimalo dodatog šećera, su odličan izbor.

vmcat_suplementi

Superhrana

Ponekad uobičajena ishrana ne može da nam obezbedi sve potrebne materije, pa namirnice koje su izuzetno bogate nutrijentima, ili prirodni sastojci koji posebno povoljno deluju na organizam, a koji se nazivaju i superhrana, mogu da koriste, posebno u slučajevima kada se oporavljamo od bolesti ili izuzetnih napora.

tinkture4

Tinkture

Alkoholni rastvori raznih kombinacija lekovitih biljaka sredstvo su izbora i pomoć u rešavanju raznih tegoba i problema.

11_proizvodi

Razno

Svi ostali artikli koji ne pripadaju nijednoj drugoj kategoriji Proizvoda.

vmcat_knjige

Knjige

Prava informacija može da bude pola puta do rešenja problema. Zato je čitanje dobrih knjiga o zdravom načinu života neprocenjiva pomoć i inspiracija da zaista i živimo zdravije.

Proizvodi

posetite naš edukativni veb sajt

banner zhrana3 tall

potražite naš besplatni časopis u prodavnicama zdrave hrane

zh 54

posetioci sajta

Broj posetilaca na sajtu: 65