One of the most effective plants for resolving minor cases of constipation, but also the plant that has other favorable effects on health, is buhačica or psyllium (Plantago ovata).
Psilijum je jedan od najbogatijih izvora rastvorljivih biljnih vlakana. Istraživanja objavljeno u američkom časopisu The American Journal of Clinical Nutrition ukazuje da je upotreba rastvorljivih biljnih vlakana efikasan način da se tretira blag do umereno povišen nivo holesterola u krvi, a osobina ishrane bogate psiliumom da snižava holesterol i glikemijski indeks hrane koja se unosi je takođe dobro dokumentovana.
Opstipacija ili zatvor je vrlo čest problem u razvijenim zemljama, dok je relativno redak u zemljama u razvoju. Naime, u siromašnijim zemljama retko se sreće problem neredovnog pražnjenja creva zato što se stanovništvo obično hrani „sirotinjskom“ hranom punom biljnih vlakana, a i dosta se kreću. Hrana, naravno, nije jedini uzrok loše crevne peristaltike, pošto na nju mogu da utiču i stres, nedovoljan unos tečnosti i mnogo sedenja. Upravo je to karakteristično za tipičnog stanovnika razvijenih zemalja. Trajno rešenje ovog problema je promena životnih navika, ali privremena i neškodljiva pomoć iz prirode uvek je dobrodošla.
Efikasno i neškodljivo
Jedna od najefikasnijih biljaka za rešavanje lakših slučajeva zatvora je psilijum ili buhačica. Ova biljka sadrži vlakna, lipide, nezasićene masne kiseline, iridoide (aukubozid) i mnogo sluzi. Ta sluz u crevima stvara supstancu sličnu ljudskoj sluzi. To je vrlo bitno zbog efekta „podmazivanja“ zidova creva. Rastvorljiva biljna vlakna u ovoj biljci upijaju vodu, tako da višestruko povećavaju svoju zapreminu, i do 15 puta. Ona su otporna na enzime za varenje, pa relativno lako prolaze kroz želudac do debelog creva, gde zadržavaju vodu, bubre i stimulišu kretanje (peristaltiku) creva.
Normalizuje crevnu peristaltiku
Opisani mehanizam sličan je mehanizmu delovanja raznih odčepljivača cevi – povećana zapremina i sluzava konzistencija teraju čep prema izlazu. Nije poznato da psilijum ima bilo kakav štetan uticaj na zdravlje. On ne remeti crevnu mikrofloru, varenje i rad crijeva. Može se uzimati i duže vreme bez neželjenih nuspojava, tako da je poželjnija varijanta od sintetičkih lekova i purgativa koji izazivaju grčeve, kao što je sena. Ali, što je veoma interesantno, iako je psilijum prvenstveno laksativ, on može pomoći i smirivanju proliva, zato što neke supstance koje sadrži (iridoidi) deluju smirujuće na zidove creva i podstiču povratak normalne peristaltike.
Psilijum deluje blagotvorno u slučaju sledećih poremećaja:
hroničnog zatvora
iritabilnog kolona
ulceroznog kolitisa
Kronove bolesti
povišenog holesterola povezanog sa hroničnim zatvorom
divertikuloze
sindroma lenjih creva
proliva nebakterijske prirode